Korekcyjne
Zajęcia korekcyjne dla dzieci

Zajęcia korekcyjne dla dzieci  to ćwiczenia, które mają na celu profilaktykę oraz leczenie wad postawy u najmłodszych. Polegają na wzmacnianiu i uelastycznianiu konkretnych partii mięśni, poprawie ich wytrzymałości oraz na kształtowaniu i utrwalaniu dobrych nawyków dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy. Jeżeli Twoja pociecha boryka się z poniższymi problemami warto zapisać ja do Nas na zajęcia z fizjoterapeutą! 

Wady kręgosłupa u dzieci

Najczęściej występującą wadą postawy u dzieci jest skolioza. Charakteryzuje się bocznym skrzywieniem kręgosłupa, występującym na całej jego długości, w płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Przyczyną powstania skoliozy jest nieprawidłowa postawa ciała dziecka, siedzący tryb życia, noszenie plecaka cały czas w tej samej ręce. Gdy plecy nie są proste pomimo wyprostowanej sylwetki, występuje asymetria talii, wystawianie jednego barku do przodu lub jeden z barków jest wyższy od drugiego, oznacza to, że dziecku potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty.

Kifoza to kolejna najczęściej występująca wada postawy u dzieci zaraz po skoliozie. Charakteryzuje się utworzeniem łukowatego wygięcia kręgosłupa w stronę grzbietową, wykraczającego poza fizjologiczne normy. Tego rodzaju wada postawy również może być leczona ćwiczeniami korekcyjnymi i pracą z fizjoterapeutą.

Lordoza występuje u dzieci znacznie rzadziej i charakteryzuje się łukowatym wygięciem kręgosłupa do tyłu, w stronę brzuszną oraz wypukłością z przodu. Przyczyną tego schorzenia jest nadwaga u małych pacjentów Tkanka tłuszczowa odkładająca się okolicy brzucha sprawia, że mięśnie brzucha mocno słabną i nie są w stanie współpracować z mięśniami kręgosłupa. Prowadzi to do trwałego bólu już w dzieciństwie a już na pewno w przyszłości.

Zajęcia korekcyjne dla dzieci

Wady klatki piersiowej

Wśród najczęstszych deformacji klatki piersiowej i grzbietu wyróżniamy m.in. klatkę piersiowa lejkowatą oraz klatkę piersiową kurzą.

Klatka piersiowa lejkowata Mostek jest zapadnięty w stronę kręgosłupa i tworzy zagłębienie przypominające lejek, którego boki stanowią wygięte końce żeber. Klatka Oprócz defektu kosmetycznego nie powoduje dolegliwości i zaburzeń w funkcjonowaniu płuc czy też innych narządów. Rehabilitacja polega na stosowaniu ćwiczeń oddechowych z oporem (np. dmuchanie do wody przez słomkę lub wężyk, dmuchanie baniek mydlanych, grę na instrumentach – zabawkach lub dmuchanie balonów).

Klatka piersiowa kurza – zawdzięcza swoją nazwę deformacji nadającej jej cechy charakterystyczne dla klatki piersiowej ptaka. Mostek wraz z przylegającymi końcami żeber jest wysunięty do przodu, natomiast dalsze odcinki łuków żeber są zapadnięte. Nie powoduje żadnych dolegliwości. W rehabilitacji stosuje się ćwiczenia oddechowe, wzmacniające, poprawiające kontrolę postawy.

Koślawe kolana to stan, w którym dolna część kończyny jest odchylona do boku od linii środkowej ciała. Wówczas nogi przypominają kształtem literę X, czyli oba kolana stykają się, natomiast między kostkami jest przerwa. Wynika to z niestabilności stawów oraz osłabienia wiązadeł. Ponadto pociecha może skarżyć się na ból w nogach oraz szybkie męczenie się podczas chodzenia. Rehabilitacja ma na celu poprawę biomechaniki ruchu stawu kolanowego, co sprzyja spontanicznej korekcji. W terapii koślawych kolan pomoże systematyczne wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych. Polegają one na m.in. delikatnym rozpychaniu kolan zarówno w pozycji siedzącej, po turecku, jak i na stojąco, w lekkim rozkroku.

Szpotawość kolan- to dolegliwość, która charakteryzuje się wygięciem kolan w łuk. Uda oraz stopy znajdują się pod sobą, z kolei kolana są w stosunku do nich na zewnątrz, przez co nogi mają kształt litery „O”. Główną ich przyczyną jest krzywica oraz choroba Blounta. Występuje też u dzieci zdrowych z nadwagą, które zbyt wcześnie zaczęły chodzić. Nadwaga ta powoduje, że ciężar ciała staje się zbyt wielkim obciążeniem dla miękkiego kośćca dziecka. Warto rozpocząć gimnastykę korekcyjną, która ma na celu rozciągnięcie przykurczonych struktur kolan po wewnętrznej stronie powierzchni stawów i wzmocnienie zbyt rozciągniętych, czyli dotyczących powierzchni bocznych.

Płaskostopie – jest to wada postawy polegająca na obniżeniu się fizjologicznych sklepień stopy. Jego istotą jest dysproporcja między statycznym obciążeniem, a wydolnością mięśni i więzadeł przyczepiających się do kości, które budują poszczególne łuki stopy. Płaskostopie rozwija się głównie u dzieci oraz młodzieży, ponieważ to w młodym wieku stopa znajduje się w fazie wzrostu. Proces leczenia płaskostopia powinien obejmować odpowiednio dobrane ćwiczenia. Fizjoterapia powinna być ukierunkowana na rozciągnięcie odpowiednich mięśni oraz wzmocnienie innych.