Trzeba przyznać iż trening EMS cieszy się dużą popularnością w kręgu zarówno naukowców jak i trenerów personalnych.

Zainteresowanie jest duże, ponieważ EMS jest świetną alternatywa dla konwencjonalnych form treningu, tym bardziej dla osób ortopedycznych czy osób z otyłością.

Pozytywne opinie ze strony trenerów doprowadziły do zainteresowania naukowców tą nowoczesną metodą.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu , że EMS wykazuje ogromny potencjał w redukcji masy ciała. Jak podają wyniki badań, wykorzystanie elektrostymulacji w treningu nie tylko skutkuje utratą tłuszczu „zewnętrznego” ale i „wewnętrznego” – wisceralnego. W konsekwencji dochodzi do obniżenia ryzyka zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, otyłości czy innych zaburzeń metabolicznych.

Głównym celem badań z UM będzie wskazanie jak wpływa nowoczesna forma treningu na masę ciała i jego skład u osób z otyłością prostą. Została postawiona hipoteza badawcza „trening elektrycznej stymulacji mięśni w połączeniu z kontrolowaną dietą ubogoenergetyczną może korzystnie wpływać na redukcję masy ciała i utratę tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnej ochronie masy mięśniowej, u pacjentów z otyłością”.

Kim są osoby badane?

-30 osób (kobiety i mężczyźni),

-wiek 25-50l,

-podział na 3 grupy:

I grupa: 10 osób (K i M) z otyłością, BMI > 30, 16 tygodni treningowych: EMS 3x w tygodniu po 30 min.

II grupa: 10 osób (K i M) z otyłością, BMI > 30, 16 tygodni treningowych: EMS 3x w tygodniu po 30 min. z korektą diety – ubogoenergetyczna,

III grupa: 10 osób (K i M) z otyłością, BMI > 30, 16 tygodni treningowych, 3x w tygodniu, umiarkowany wysiłek fizyczny z korektą diety – ubogoenergetyczna

Każda z tych osób poddana była wywiadowi, jaki powinien być przeprowadzony przed poddaniem się treningowi. Po stwierdzeniu braku przeciwwskazań do treningu EMS dokonano analizy składu ciała (pomiar masy ciała, tkanki tłuszczowej, mięśni, wody).

Już po pierwszej części programu po około 4 tygodniach zaobserwowano istotne zmiany w składzie osób poddanych badaniom!

Wprowadzenie treningu EMS z dietą dało najlepsze efekty!

redukcja masy ciała średnio o 4,2kg (I grupa średnio 3,4kg, III grupa średnio 3,1kg)

spadek tkanki tłuszczowej średnio o 2%

poziom tkanki mięśniowej utrzymał się na tym samym poziomie.