Towarzyszy Ci ból w okolicy łonowej? Ostry, przeszywający, który promieniuje do przedniej powierzchni uda, krocza i pleców?
Nasila się podczas chodzenia, stania na jednej nodze? Chodzenie po schodach wydaje się niemożliwe? Masz problem z utrzymaniem moczu?
Może to być problem ze spojeniem łonowym! Spojenie łonowe tworzą obie kości łonowe, pomiędzy którymi znajduje się krążek międzyłonowy. W warunkach prawidłowych powierzchnie te ściśle do siebie przylegają.
Do rozejścia spojenia łonowego dochodzi na skutek rozsunięcia się kości łonowych od siebie. Ma to miejsce podczas urazów zlokalizowanych w obrębie miednicy, a także u kobiet w ciąży pod wpływem zmian hormonalnych (relaksyna).
Co ciekawe wielkość rozejścia spojenia łonowego u kobiet ciężarnych nie zawsze koreluje z intensywnością odczuwanych dolegliwości bólowych. Jeśli odczuwasz u siebie wyżej wymienione objawy zgłoś się jak najszybciej do fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Z czasem dolegliwości te mogą ulegać nasileniu na skutek rosnącego brzuszka i idącymi za tym zmianami biomechanicznymi.

Jak zapobiec problemom ze spojeniem łonowym w ciąży? Ważne jest tu zadbanie o prawidłową postawę ciała! Warto również wdrożyć ćwiczenia stabilizacyjne, w tym mięśni dna miednicy. Udaj się do fizjoterapeuty, aby ocenić ruchomość oraz symetrię w obrębie miednicy. Jest to niezmiernie ważne w kontekście porodu naturalnego i sprawności zaraz po!